Fachowe doradztwo

Czym się zajmujemy?

Od 2018 roku prowadzimy doradztwo w kwestiach związanych ze szwajcarskim prawem pracy, ubezpieczeniami społecznymi, systemem wynagrodzenia, poszukiwaniem miejsca zatrudnienia jak i emigracji.

Nasze doświadczenie i kwalifikacje w branży HR pozwalają nam na kompleksowe i indywidualne zapoznanie się z Twoją sprawą i znalezienie optymalnego rozwiązania.

Nasze dziedziny

  • Ocena i optymalizacja Twojego CV i listu motywacyjnego (zobacz więcej)
  • Jak się „sprzedać” na szwajcarskim rynku pracy?
  • W jakiej branży mam szanse na zatrudnienie?
  • Co powinny uwzględniać moje dokumenty aplikacyjne?
  • Świadectwo pracy – Jeden z Twoich najważniejszych dokumentów!
  • Aplikacja na ogłoszenie / aplikacja spontaniczna – korzyści i wady
  • Jak mogę się dalej rozwijać?
  • Przyjazd, meldunek, pozwolenie na pobyt, integracja
  • Obowiązkowe ubezpieczenia
  • Gdzie i w jaki sposób mogę się uczyć języka?
  • Poszukiwanie mieszkania, kaucja – na co należy uważać?
  • Umowa o pracę – indywidualna analiza pod kątem wad i zalet
  • Pracodawca / pracownik – prawa i obowiązki
  • Einzelarbeitsvertrag, Einsatzvertrag, Rahmenarbeitsvertrag
  • Gesamtarbeitsvertrag (GAV) und Normalarbeitsvertrag (NAV)
  • Umowa na czas określony i nieokreślony a RAV i ALK
  • Wypowiedzenie umowy w świetle okresu wypowiedzenia
  • Wypowiedzenie niezgodne z prawem (podczas choroby, ciąży, etc.)
  • Wypowiedzenie podczas choroby a okresy ochronne (Sperrfristen)
  • Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
  • Zaległe wynagrodzenie od pracodawcy – właściwe postępowanie
  • Procedura komornicza, sąd pojednawczy, zagrożenie upadłością
  • Macierzyństwo – Twoje prawa i obowiązki w świetle przepisów
  • Praca dodatkowa – z czym należy się liczyć?
  • Sprawdzenie Twoich rozliczeń w oparciu o umowę o pracę
  • Pensja stała, wynagrodzenie godzinowe – korzyści i wady
  • Godziny nadliczbowe i nadgodziny w świetle prawa
  • Ustawowe potrącenia, 13. pensja, urlop, diety, dodatki
  • Quellensteuer – sprawdzenie poprawności taryfy podatkowej
  • Warunki do spełnienia, miesiące składkowe, zwolnienie z nich
  • Kompetencje RAV i Arbeitslosenkasse – różnice
  • Twoje prawa i obowiązki podczas pobytu na zasiłku
  • Pojęcia: Einstell-, Warte- und Kontrollfreie Tage
  • Efektywne szukanie zatrudnienia – osobiste starania o pracę
  • Znaczenie słowa „vermittlungsfähig”
  • Dni karne – co to jest i jak mogę im zapobiec?
  • Decyzja o wstrzymaniu zasiłku – co mogę zrobić?
  • Znaczenie pojęć: „Zu- und Unzumutbare Arbeit”
  • Programy organizowane przez RAV – czy muszę brać w nich udział?
  • Problematyka sprzecznych informacji w raportach od pracodawców
  • Bezrobocie częściowe – praca na część etatu – postępowanie
  • Samozawinione wypowiedzenie – co muszę wiedzieć?
  • Umowa na czas określony, umowa przez agencję pracy a RAV
  • Choroba i wypadek podczas pobytu na zasiłku
  • Transfer zasiłku do Polski – warunki, procedura, prawa i obowiązki
  • Ubezpieczenie w razie upadłości pracodawcy – moje prawa
  • Świadczenia rodzinne i wychowawcze (Familienzulagen)
  • Wnioskowanie krok po kroku – właściwe postępowanie
  • Wszystko na temat formularza E-411
  • Moje dzieci otrzymują 500+ w Polsce – co muszę wiedzieć?
  • Moja żona nie ma w Polsce dochodu – kto ma prawo do zasiłku?
  • Świadczenia wyrównawcze – prawidłowe postępowanie
  • Wymagane dokumenty, zaświadczenia, tłumaczenia
  • Wsparcie w wypadku indywidualnych problemów
  • Dodatki na gospodarstwo domowe (Haushaltungszulagen)
  • Dopłaty do narodzin dziecka (Geburtszulagen)
  • IV –  cel zawodowej reintegracji, renta
  • SUVA – prawa, obowiązki w świetle pobieranych świadczeń, renta
  • Integritätsentschädigung – możliwość odszkodowania
  • KTGV i ciągłość płacy według OR – różnice
  • Otrzymałam wypowiedzenie a jestem na zwolnieniu lekarskim
  • Rola obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego według KVG
  • Choroba i wypadek – różnice wynikające z KTGV i UV
  • Ubezpieczenie od wypadków przy pracy i poza pracą (BU / NBU)
  • Przejściowa i trwała niezdolność do pracy
  • Niezdolność do pracy  w świetle prawa do zasiłku dla bezrobotnych
  • Problematyka uznania polskich zwolnień lekarskich
  • Kto pokrywa koszty leczenia w przypadku  choroby lub wypadku?
  • IV – dłuższa niezdolność do pracy i reintegracja zawodowa
  • KTGV, SUVA, IV – warunki do spełnienia w świetle poboru świadczeń
  • Kiedy i jak długo przysługują mi świadczenia?
  • Wysokość świadczeń – ustalenia według prawa
  • Wniosek oraz wymagane dokumenty
  • Bezpośrednia wypłata środków z pominięciem pracodawcy
  • Urlop macierzyński i bezrobocie – co należy wiedzieć?
  • Emerytura  AHV (1. Filar) – warunki do spełnienia
  • Emerytura AHV w świetle  koordynacji z EU
  • Emerytura a jednoczesne zatrudnienie
  • Wcześniejsza emerytura – obcięcie świadczenia i warunki do spełnienia
  • Co się stanie z moimi składkami AHV po powrocie do Polski?
  • Emerytura w świetle zabezpieczenia  BVG (II Filar)
  • Co się stanie z moimi oszczędnościami BVG po powrocie do Polski?
  • Pensionskasse / Freizügigkeitskonto – różnice
  • Wypłata oszczędności BVG w świetle wieku emerytalnego
  • Definitywny powrót do Polski – o czym muszę pamiętać?
  • Wypowiedzenie umów i przekierowanie poczty
  • Zasiłek dla bezrobotnych w świetle transferu zasiłku do Polski
  • Czy mogę wybrać składki BVG w wypadku powrotu do Polski?

Doradztwo indywidualne

  • 60 – minutowa konsultacja bez analizy Twoich dokumentów – 140 CHF
  • 45 – minutowa konsultacja z wcześniejszą analizą Twoich dokumentów – 140 CHF
  • Zdalna konsultacja online realizowana przez Telefon, Messenger, WhatsApp lub Skype
  • Konsultacja w naszym biurze / Weinbergstrasse 31, 2540 Grenchen (SO)
  1. Wyślij zapytanie i ustal dzień i godzinę konsultacji – skontaktuj się z nami
  2. Wysyłamy Tobie dane do wpłaty
  3. Twoja wpłata zostaje zaksięgowana
  4. Niezwłocznie po tym potwierdzamy definitywnie ustalony termin
  5. Kontaktujemy się z Tobą w ustalonym terminie lub oczekujemy Ciebie w naszym biurze
  • Przelew na nasze szwajcarskie konto w walucie CHF
  • Przelew na nasze polskie konto (Alior Bank) w/g aktualnego kursu walut w walucie PLN
  • TWINT